General Cable C5804.52.01
C5804.52.01 picture photo
Mfg. Part Number
C5804.52.01
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 3000'
Datasheet Download
C5804.52.01.pdf
Availability of C5804.52.01
QUANTITY
C5804.52.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of C5804.52.01
Internal Part NumberEIS-C5804.52.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Carol® Brand Coaxial Cables
Featured ProductRG-6 Coaxial Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
Cable TypeCoaxial
Cable GroupRG-6
Wire Gauge18 AWG (0.82mm²)
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) MaterialPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Diameter0.270" (6.86mm)
Shield TypeFoil, Braid
Impedance75 Ohm
Length3000' (914.4m)
Jacket ColorBlack
UsageDirect Burial, Flooded
FeaturesMoistureGuard™
Conductor MaterialSteel, Copper Coated
Dielectric MaterialSolid Polyethylene (PE)
Dielectric Diameter0.177" (4.50mm)
Shield MaterialFlexfoil®, Aluminum
Shield Coverage100%, 60%
VoP, Velocity of Propagation85
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5804.52.01
Related LinksC5804, C5804.52.01 Datasheet, General Cable Distributor
C5804.52.01 Details Description
Related parts for C5804.52.01
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RS232 DVR/RCVR DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V ST SMD datasheet.pdf
IC UART PCI BUS QUAD 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 26POS datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf