Pulse Electronics Corporation PB2020.681NL
PB2020.681NL picture photo
Mfg. Part Number
PB2020.681NL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680NH 30A 1.8 MOHM SMD
Datasheet Download
PB2020.681NL.pdf
Availability of PB2020.681NL
QUANTITY
PB2020.681NL Order Process
Ship out your order
Specifications of PB2020.681NL
Internal Part NumberEIS-PB2020.681NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPB2020NL
PackagingTube
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance680nH
Tolerance±20%
Current Rating30A
Current - Saturation70A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.940" L x 0.820" W (23.87mm x 20.83mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PB2020.681NL
Related LinksPB2020, PB2020.681NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PB2020.681NL Details Description
Related parts for PB2020.681NL
CAP CER 120PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 2.25A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
SERVO INTRFC BLCK TO PAN S CBL 2 datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf