Susumu RP1608S-270-J
RP1608S-270-J picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-270-J
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-270-J.pdf
Availability of RP1608S-270-J
QUANTITY
RP1608S-270-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-270-J
Internal Part NumberEIS-RP1608S-270-J
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-270-J
Related LinksRP1608, RP1608S-270-J Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-270-J Details Description
Related parts for RP1608S-270-J
RES ARRAY 5 RES 68K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 14POS DUAL GOLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
HOLDER BATT PC COIN 1CELL 16MM datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
ASSY, 120 POS PC104 PLUS, ROHS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf