Vishay/Dale RLR05C3651FPRSL
RLR05C3651FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C3651FPRSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C3651FPRSL.pdf
Availability of RLR05C3651FPRSL
QUANTITY
RLR05C3651FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C3651FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C3651FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C3651FPRSL
Related LinksRLR05C3, RLR05C3651FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C3651FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C3651FPRSL
FIXED IND 3.3NH 310MA 660 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 5A 250V datasheet.pdf
CONN MINI TERM 26-22AWG PRE-TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 2 ANALOG datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
INSERT MALE 15POS+1GND WIRE WRAP datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA PTH W/CLIP 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
OSC MEMS 24MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf