General Cable C5804.52.01
C5804.52.01 picture photo
Mfg. Part Number
C5804.52.01
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 3000'
Datasheet Download
C5804.52.01.pdf
Availability of C5804.52.01
QUANTITY
C5804.52.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of C5804.52.01
Internal Part NumberEIS-C5804.52.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Carol® Brand Coaxial Cables
Featured ProductRG-6 Coaxial Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyCoaxial Cables (RF)
Series-
Cable TypeCoaxial
Cable GroupRG-6
Wire Gauge18 AWG (0.82mm²)
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) MaterialPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Diameter0.270" (6.86mm)
Shield TypeFoil, Braid
Impedance75 Ohm
Length3000' (914.4m)
Jacket ColorBlack
UsageDirect Burial, Flooded
FeaturesMoistureGuard™
Conductor MaterialSteel, Copper Coated
Dielectric MaterialSolid Polyethylene (PE)
Dielectric Diameter0.177" (4.50mm)
Shield MaterialFlexfoil®, Aluminum
Shield Coverage100%, 60%
VoP, Velocity of Propagation85
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C5804.52.01
Related LinksC5804, C5804.52.01 Datasheet, General Cable Distributor
C5804.52.01 Details Description
Related parts for C5804.52.01
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 10POS datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 15 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Single-Wire Dimming 1.2A (Flash) Camera Flash 9-WLCSP (1.3x1.3) datasheet.pdf