General Cable C6014A.18.10
C6014A.18.10 picture photo
Mfg. Part Number
C6014A.18.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 3COND 22AWG GRAY 500'
Datasheet Download
C6014A.18.10.pdf
Availability of C6014A.18.10
QUANTITY
C6014A.18.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C6014A.18.10
Internal Part NumberEIS-C6014A.18.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.240" (6.10mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorGray
Ratings-
Features-
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C6014A.18.10
Related LinksC6014A, C6014A.18.10 Datasheet, General Cable Distributor
C6014A.18.10 Details Description
Related parts for C6014A.18.10
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 280MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 4.8UH N92 datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME BLK 24CKT datasheet.pdf
MICRO 9C S 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC CLK GEN PCIE 4OP 1.5V 32VQFPN datasheet.pdf
CRYSTAL 16.0000MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V T/H datasheet.pdf