General Cable C6040A-12-10
C6040A-12-10 picture photo
Mfg. Part Number
C6040A-12-10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 100'
Datasheet Download
C6040A-12-10.pdf
Availability of C6040A-12-10
QUANTITY
C6040A-12-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C6040A-12-10
Internal Part NumberEIS-C6040A-12-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Pair
Number of Conductors6 (3 Pair Twisted)
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.292" (7.42mm)
Shield TypeFoil
Length100' (30.5m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesDrain Wire
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
UsageComputer
Conductor InsulationPolyethylene (PE)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield MaterialAluminum
Shield Coverage100%
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C6040A-12-10
Related LinksC6040A, C6040A-12-10 Datasheet, General Cable Distributor
C6040A-12-10 Details Description
Related parts for C6040A-12-10
MODULE PIP .8-3.6V 15A T/H 10DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOD IPM 7-PAC L1 25A 1200V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
17W2 MA_ANG_20 A PL3_BRACKET_CLI datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf