NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MPC536CZP40
MPC536CZP40 picture photo
Mfg. Part Number
MPC536CZP40
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388BGA
Datasheet Download
MPC536CZP40.pdf
Availability of MPC536CZP40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MPC536CZP40 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC536CZP40
Internal Part NumberEIS-MPC536CZP40
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMPC5xx
PackagingTray
Core ProcessorPowerPC
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size36K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 2.7 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case388-BBGA
Supplier Device Package388-PBGA (27x27)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC536CZP40
MPC536CZP40 Details Description
Related parts for MPC536CZP40
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 200MA SOD123 datasheet.pdf
LED YEL 5/32"HOLE LOWCUR PNL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
COMM SERIAL CBL NPN 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 98MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V 8SOIC datasheet.pdf