Silicon Labs C8051F500-IM
C8051F500-IM picture photo
Mfg. Part Number
C8051F500-IM
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC 8051 MCU 64K FLASH 48-QFN
Datasheet Download
C8051F500-IM.pdf
Availability of C8051F500-IM
QUANTITY
C8051F500-IM Order Process
Ship out your order
Specifications of C8051F500-IM
Internal Part NumberEIS-C8051F500-IM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLIN Bootloader AppNote
Product Training ModulesSerial Communication Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package43
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesC8051F50x
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEBI/EMI, SMBus (2-Wire/I²C), CAN, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O40
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 32x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C8051F500-IM
Related LinksC8051F, C8051F500-IM Datasheet, Silicon Labs Distributor
C8051F500-IM Details Description
Related parts for C8051F500-IM
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 1/4" X 500' datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS VERT SOLDERTAIL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 16DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IGBT 1200V 104A 484W ISOPLUS247 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 27A 2.55 MOHM datasheet.pdf