Silicon Labs C8051T600DK
C8051T600DK picture photo
Mfg. Part Number
C8051T600DK
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
KIT DEV FOR C8051T60X MCU'S
Datasheet Download
C8051T600DK.pdf
Availability of C8051T600DK
QUANTITY
C8051T600DK Order Process
Ship out your order
Specifications of C8051T600DK
Internal Part NumberEIS-C8051T600DK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Series-
Board TypeEvaluation Platform
TypeMCU 8-Bit
Core Processor8051
Operating System-
Platform-
For Use With/Related ProductsC8051T60x
Mounting TypeSocket
ContentsBoard(s), Cable(s), Power Supply, USB Debug Adapter Programmer
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C8051T600DK
Related LinksC8051, C8051T600DK Datasheet, Silicon Labs Distributor
C8051T600DK Details Description
Related parts for C8051T600DK
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 8DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CIR BRKR 27A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO263AB datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.55A 64 MOHM datasheet.pdf