TE Connectivity AMP Connectors C8D50DS29C1
C8D50DS29C1 picture photo
Mfg. Part Number
C8D50DS29C1
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CARD EDGE
Datasheet Download
C8D50DS29C1.pdf
Availability of C8D50DS29C1
QUANTITY
C8D50DS29C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of C8D50DS29C1
Internal Part NumberEIS-C8D50DS29C1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C8D50DS29C1
Related LinksC8D50, C8D50DS29C1 Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
C8D50DS29C1 Details Description
Related parts for C8D50DS29C1
IC FLASH 512KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 48POS 4ROW datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN R/A SHELL T/H KEY 50POS datasheet.pdf
RES 133K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2" RED 5X4' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
THERMOSTAT 65 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 48V NONDIM datasheet.pdf