KEMET C901U100DUNDAAWL20
C901U100DUNDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U100DUNDAAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U100DUNDAAWL20.pdf
Availability of C901U100DUNDAAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U100DUNDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U100DUNDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U100DUNDAAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U100DUNDAAWL20
Related LinksC901U100D, C901U100DUNDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U100DUNDAAWL20 Details Description
Related parts for C901U100DUNDAAWL20
CRIMPTOOL HANDLE W/O DIES datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A3049N/X 12" datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M CONN MOD datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 8A datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf