KEMET C901U100DUNDAAWL40
C901U100DUNDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U100DUNDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U100DUNDAAWL40.pdf
Availability of C901U100DUNDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U100DUNDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U100DUNDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U100DUNDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U100DUNDAAWL40
Related LinksC901U100D, C901U100DUNDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U100DUNDAAWL40 Details Description
Related parts for C901U100DUNDAAWL40
BEAD CORE 600 OHM 100MA 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 5A TO252-3 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DESERIALIZER SDI W/LVDS 48LLP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
KPT 8C 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf