Delta Electronics DC02S1212A
DC02S1212A picture photo
Mfg. Part Number
DC02S1212A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DCDC CONVERTER 12VOUT 2W
Datasheet Download
DC02S1212A.pdf
Availability of DC02S1212A
QUANTITY
DC02S1212A Order Process
Ship out your order
Specifications of DC02S1212A
Internal Part NumberEIS-DC02S1212A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPower Management Solutions
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDC02S/D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)165mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 75°C
Efficiency63%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC02S1212A
Related LinksDC02S, DC02S1212A Datasheet, Delta Electronics Distributor
DC02S1212A Details Description
Related parts for DC02S1212A
JUMPER-H1507TR/A3048B/H1505TR 8" datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
5 ROW PF POWER ASSEMBLY datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
HOLDER KIT datasheet.pdf
RELAY 30A 2P 120V datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.5W SMA datasheet.pdf