KEMET C901U101KUYDBA7317
C901U101KUYDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C901U101KUYDBA7317
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C901U101KUYDBA7317.pdf
Availability of C901U101KUYDBA7317
QUANTITY
C901U101KUYDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U101KUYDBA7317
Internal Part NumberEIS-C901U101KUYDBA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U101KUYDBA7317
Related LinksC901U101K, C901U101KUYDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C901U101KUYDBA7317 Details Description
Related parts for C901U101KUYDBA7317
CONN HEADER 88POS .100" DL TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT KINK PIN datasheet.pdf
CABLE I/O BACKPLANE-BACKPLANE 5M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 110MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf