KEMET C901U101KZYDCA7317
C901U101KZYDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C901U101KZYDCA7317
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C901U101KZYDCA7317.pdf
Availability of C901U101KZYDCA7317
QUANTITY
C901U101KZYDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U101KZYDCA7317
Internal Part NumberEIS-C901U101KZYDCA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U101KZYDCA7317
Related LinksC901U101K, C901U101KZYDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C901U101KZYDCA7317 Details Description
Related parts for C901U101KZYDCA7317
CONN EDGECARD 52POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 54MA 137 OHM SMD datasheet.pdf