EPC EPC2019ENG
EPC2019ENG picture photo
Mfg. Part Number
EPC2019ENG
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
TRANS GAN 200V 8.5A BUMPED DIE
Datasheet Download
EPC2019ENG.pdf
Availability of EPC2019ENG
QUANTITY
EPC2019ENG Order Process
Ship out your order
Specifications of EPC2019ENG
Internal Part NumberEIS-EPC2019ENG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGen 4 eGaN FETs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SerieseGaN®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeGaNFET N-Channel, Gallium Nitride
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 7A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1.5mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs2.5nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds270pF @ 100V
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDie
Supplier Device PackageDie
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EPC2019ENG
Related LinksEPC20, EPC2019ENG Datasheet, EPC Distributor
EPC2019ENG Details Description
Related parts for EPC2019ENG
TRANS NPN/PNP 60V 1A SOT23-6 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT W/DIFF INP SOT-23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 13.08MM datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 22POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf