KEMET C901U102MVVDAAWL35
C901U102MVVDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MVVDAAWL35
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U102MVVDAAWL35.pdf
Availability of C901U102MVVDAAWL35
QUANTITY
C901U102MVVDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MVVDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C901U102MVVDAAWL35
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U102MVVDAAWL35
Related LinksC901U102M, C901U102MVVDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C901U102MVVDAAWL35 Details Description
Related parts for C901U102MVVDAAWL35
CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION DYNAMIC 2000 datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-SOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 7POS SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 6.3V JB 0201 datasheet.pdf