KEMET C901U102MVVDCAWL45
C901U102MVVDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MVVDCAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U102MVVDCAWL45.pdf
Availability of C901U102MVVDCAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U102MVVDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MVVDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C901U102MVVDCAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U102MVVDCAWL45
Related LinksC901U102M, C901U102MVVDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C901U102MVVDCAWL45 Details Description
Related parts for C901U102MVVDCAWL45
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CPC RCPT 14POS datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 600MHZ 1CIRC datasheet.pdf
IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
MLX HEADER 4CKT W/PIN TERM datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf