KEMET C901U102MZVDBAWL20
C901U102MZVDBAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U102MZVDBAWL20
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U102MZVDBAWL20.pdf
Availability of C901U102MZVDBAWL20
QUANTITY
C901U102MZVDBAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U102MZVDBAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U102MZVDBAWL20
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)