Nichicon UPA1E122MHD1TO
UPA1E122MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPA1E122MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPA1E122MHD1TO.pdf
Availability of UPA1E122MHD1TO
QUANTITY
UPA1E122MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1E122MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPA1E122MHD1TO
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1E122MHD1TO
Related LinksUPA1E12, UPA1E122MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1E122MHD1TO Details Description
Related parts for UPA1E122MHD1TO
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 5/8" datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HOOD USB B-MALE BLACK datasheet.pdf
DSUB IDC 9POLE PLAST CABLE CLAMP datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf