Bourns Inc. PM5022H-7R8M-RC
PM5022H-7R8M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM5022H-7R8M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.8UH 7.5A 20 MOHM SMD
Datasheet Download
PM5022H-7R8M-RC.pdf
Availability of PM5022H-7R8M-RC
QUANTITY
PM5022H-7R8M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022H-7R8M-RC
Internal Part NumberEIS-PM5022H-7R8M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance7.8µH
Tolerance±20%
Current Rating7.5A
Current - Saturation11A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm
Q @ Freq36 @ 3MHz
Frequency - Self Resonant26MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.307" (7.80mm)