KEMET C901U120JYNDAA7317
C901U120JYNDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JYNDAA7317
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JYNDAA7317.pdf
Availability of C901U120JYNDAA7317
QUANTITY
C901U120JYNDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JYNDAA7317
Internal Part NumberEIS-C901U120JYNDAA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JYNDAA7317
Related LinksC901U120J, C901U120JYNDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JYNDAA7317 Details Description
Related parts for C901U120JYNDAA7317
IC HOT-SWAP CNTRLR 48V 44-MQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 10W DIN datasheet.pdf