KEMET C901U120JYNDCAWL20
C901U120JYNDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JYNDCAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JYNDCAWL20.pdf
Availability of C901U120JYNDCAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C901U120JYNDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JYNDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U120JYNDCAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JYNDCAWL20
Related LinksC901U120J, C901U120JYNDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JYNDCAWL20 Details Description
Related parts for C901U120JYNDCAWL20
IC DAC 12BIT SER 20-QFN datasheet.pdf
CASSETTE CONNECTOR KIT, ROHS datasheet.pdf
IC PTS SMARTPOWER MULTIWATT datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-C-532-I2 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX4M SIG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf