KEMET C901U120JZNDCAWL20
C901U120JZNDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C901U120JZNDCAWL20
Brief Description
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C901U120JZNDCAWL20.pdf
Availability of C901U120JZNDCAWL20
QUANTITY
C901U120JZNDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U120JZNDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C901U120JZNDCAWL20
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U120JZNDCAWL20
Related LinksC901U120J, C901U120JZNDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C901U120JZNDCAWL20 Details Description
Related parts for C901U120JZNDCAWL20
BATTERY PACK NIMH 9.6V 3000 MAH datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 150mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf