KEMET C901U180JVSDCAWL40
C901U180JVSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U180JVSDCAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C901U180JVSDCAWL40.pdf
Availability of C901U180JVSDCAWL40
QUANTITY
C901U180JVSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U180JVSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U180JVSDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U180JVSDCAWL40
Related LinksC901U180J, C901U180JVSDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U180JVSDCAWL40 Details Description
Related parts for C901U180JVSDCAWL40
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ 0.25A 10SON datasheet.pdf
IC AVR MCU 2.4GHZ XCEIVER 64QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 10 POS datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP FILM 580UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf