KEMET C901U222MZVDCAWL40
C901U222MZVDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C901U222MZVDCAWL40
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C901U222MZVDCAWL40.pdf
Availability of C901U222MZVDCAWL40
QUANTITY
C901U222MZVDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C901U222MZVDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C901U222MZVDCAWL40
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C901U222MZVDCAWL40
Related LinksC901U222M, C901U222MZVDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C901U222MZVDCAWL40 Details Description
Related parts for C901U222MZVDCAWL40
KIT SYSTEM DEV FOR PES22H16 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 20.57MM datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
DOUBLE M12 LONG M12 CN PNP NC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf