General Cable C9030A.41.10
C9030A.41.10 picture photo
Mfg. Part Number
C9030A.41.10
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 3COND 18AWG GRAY 1000'
Datasheet Download
C9030A.41.10.pdf
Availability of C9030A.41.10
QUANTITY
C9030A.41.10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C9030A.41.10
Internal Part NumberEIS-C9030A.41.10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
SeriesExzel™
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors3
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter0.237" (6.02mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorGray
Ratings-
FeaturesRip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Usage-
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.032" (0.81mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C9030A.41.10
Related LinksC9030A, C9030A.41.10 Datasheet, General Cable Distributor
C9030A.41.10 Details Description
Related parts for C9030A.41.10
PATCH CORD SHEATH BANANA 20" RED datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 43000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 3A SOD64 datasheet.pdf
FIXED IND 33000UH 0.046A 2W THT datasheet.pdf