KEMET C907U101KZYDBA7317
C907U101KZYDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U101KZYDBA7317
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C907U101KZYDBA7317.pdf
Availability of C907U101KZYDBA7317
QUANTITY
C907U101KZYDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U101KZYDBA7317
Internal Part NumberEIS-C907U101KZYDBA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U101KZYDBA7317
Related LinksC907U101K, C907U101KZYDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U101KZYDBA7317 Details Description
Related parts for C907U101KZYDBA7317
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 16MHZ 14SOIC datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 60A ISOTOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf