KEMET C907U120JYNDCAWL20
C907U120JYNDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYNDCAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYNDCAWL20.pdf
Availability of C907U120JYNDCAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U120JYNDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYNDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C907U120JYNDCAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYNDCAWL20
Related LinksC907U120J, C907U120JYNDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYNDCAWL20 Details Description
Related parts for C907U120JYNDCAWL20
BOARD EMULATOR ACC H9/36109 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 1.5A Lighting eSIP-7C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
1.0 I/O 120P (A)IDT JIG datasheet.pdf
RING CORE DOUBLE CHOKE 10MH 2A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 12POS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL OD 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf