Vishay Semiconductor/Diodes Division SA78CA-E3/73
SA78CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SA78CA-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AC
Datasheet Download
SA78CA-E3/73.pdf
Availability of SA78CA-E3/73
QUANTITY
SA78CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA78CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-SA78CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA78CA-E3/73
Related LinksSA78CA, SA78CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA78CA-E3/73 Details Description
Related parts for SA78CA-E3/73
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FILTER SAW 1.96GHZ PCS SMD datasheet.pdf
SENSOR ID FLAG CTRL PNP datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/34/180LF 1.5SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 3CH HIGH 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf