KEMET C907U120JYNDCAWL35
C907U120JYNDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C907U120JYNDCAWL35
Brief Description
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U120JYNDCAWL35.pdf
Availability of C907U120JYNDCAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U120JYNDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U120JYNDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C907U120JYNDCAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U120JYNDCAWL35
Related LinksC907U120J, C907U120JYNDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C907U120JYNDCAWL35 Details Description
Related parts for C907U120JYNDCAWL35
IDC CABLE - HPL16H/AE16G/HPL16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
24/60 3.75RPM 120:1 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 31.5MA 48 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCP SS 13POS SQ FLG W/PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf