Intersil ISL12029IB27Z
ISL12029IB27Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL12029IB27Z
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC
Datasheet Download
ISL12029IB27Z.pdf
Availability of ISL12029IB27Z
QUANTITY
ISL12029IB27Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL12029IB27Z
Internal Part NumberEIS-ISL12029IB27Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2015
PCN Assembly/OriginAlternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOICN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL12029IB27Z
Related LinksISL120, ISL12029IB27Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL12029IB27Z Details Description
Related parts for ISL12029IB27Z
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM SMT W/LATCH 20POS datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A QC datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 690.9VC AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
AB 6C 4#16, 2#8 PIN PLUG datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 3.8GHZ PLL datasheet.pdf