KEMET C907U150JYNDAA7317
C907U150JYNDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U150JYNDAA7317
Brief Description
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U150JYNDAA7317.pdf
Availability of C907U150JYNDAA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U150JYNDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U150JYNDAA7317
Internal Part NumberEIS-C907U150JYNDAA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U150JYNDAA7317
Related LinksC907U150J, C907U150JYNDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U150JYNDAA7317 Details Description
Related parts for C907U150JYNDAA7317
CONN SOCKET HSHM 88POS 8ROW RA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 300MA SMINI2 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE GRIP ROTATING EYE 0.406M datasheet.pdf
40 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT PINS KIT datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf