KEMET C907U150JYSDAAWL35
C907U150JYSDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C907U150JYSDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U150JYSDAAWL35.pdf
Availability of C907U150JYSDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U150JYSDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U150JYSDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C907U150JYSDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)