KEMET C907U500JZSDCA7317
C907U500JZSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C907U500JZSDCA7317
Brief Description
CAP CER 50PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C907U500JZSDCA7317.pdf
Availability of C907U500JZSDCA7317
QUANTITY
C907U500JZSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U500JZSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C907U500JZSDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance50pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U500JZSDCA7317
Related LinksC907U500J, C907U500JZSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C907U500JZSDCA7317 Details Description
Related parts for C907U500JZSDCA7317
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 13.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf