KEMET C907U909DZNDAAWL20
C907U909DZNDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C907U909DZNDAAWL20
Brief Description
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U909DZNDAAWL20.pdf
Availability of C907U909DZNDAAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U909DZNDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U909DZNDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C907U909DZNDAAWL20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U909DZNDAAWL20
Related LinksC907U909D, C907U909DZNDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C907U909DZNDAAWL20 Details Description
Related parts for C907U909DZNDAAWL20
CONN RING 16-22 AWG #8 D-GRIP datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 8-DIP datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7682 datasheet.pdf
OSC XO 987.654321MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
ANTENNA U.FL 2.45GHZ CENTER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf