KEMET C907U909DZNDAAWL35
C907U909DZNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C907U909DZNDAAWL35
Brief Description
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U909DZNDAAWL35.pdf
Availability of C907U909DZNDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U909DZNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U909DZNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C907U909DZNDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U909DZNDAAWL35
Related LinksC907U909D, C907U909DZNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C907U909DZNDAAWL35 Details Description
Related parts for C907U909DZNDAAWL35
TRANS PNP 150V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 10" datasheet.pdf
OSC XO 3.088MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SL-SMT3.50/14/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS PIN datasheet.pdf