KEMET C907U909DZNDBAWL20
C907U909DZNDBAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C907U909DZNDBAWL20
Brief Description
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C907U909DZNDBAWL20.pdf
Availability of C907U909DZNDBAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C907U909DZNDBAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C907U909DZNDBAWL20
Internal Part NumberEIS-C907U909DZNDBAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance9pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C907U909DZNDBAWL20
Related LinksC907U909D, C907U909DZNDBAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C907U909DZNDBAWL20 Details Description
Related parts for C907U909DZNDBAWL20
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 12V datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 400MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
M1000 SIG HDR ST datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
4MM DIY RSTKP BUTTON YELLOW datasheet.pdf