KEMET C911U180JUNDCA7317
C911U180JUNDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U180JUNDCA7317
Brief Description
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U180JUNDCA7317.pdf
Availability of C911U180JUNDCA7317
QUANTITY
C911U180JUNDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U180JUNDCA7317
Internal Part NumberEIS-C911U180JUNDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U180JUNDCA7317
Related LinksC911U180J, C911U180JUNDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U180JUNDCA7317 Details Description
Related parts for C911U180JUNDCA7317
CONN SCSI .085" FEMALE RA 36POS datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 3POS 24-22 AWG datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 6POS W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
EVAL BOARD MCU datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf