Littelfuse SMAJ300A
SMAJ300A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ300A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 300VWM 486VC SMA
Datasheet Download
SMAJ300A.pdf
Availability of SMAJ300A
QUANTITY
SMAJ300A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ300A
Internal Part NumberEIS-SMAJ300A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMAJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)300V
Voltage - Breakdown (Min)335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)800mA
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ300A
Related LinksSMAJ, SMAJ300A Datasheet, Littelfuse Distributor
SMAJ300A Details Description
Related parts for SMAJ300A
IC CONTROLLER 4-CH 208-FQFP datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.75"LX10.75"W datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 7' REVERSED datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf