KEMET C911U200JVNDBAWL45
C911U200JVNDBAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C911U200JVNDBAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U200JVNDBAWL45.pdf
Availability of C911U200JVNDBAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U200JVNDBAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U200JVNDBAWL45
Internal Part NumberEIS-C911U200JVNDBAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U200JVNDBAWL45
Related LinksC911U200J, C911U200JVNDBAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C911U200JVNDBAWL45 Details Description
Related parts for C911U200JVNDBAWL45
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 18POS NH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 4POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOP datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH TSOT-3L datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 0.15A ES6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf