Cornell Dubilier Electronics MLP131M400EK1A
MLP131M400EK1A picture photo
Mfg. Part Number
MLP131M400EK1A
Brief Description
CAP ALUM 130UF 20% 400V FLATPACK
Datasheet Download
MLP131M400EK1A.pdf
Availability of MLP131M400EK1A
QUANTITY
MLP131M400EK1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MLP131M400EK1A
Internal Part NumberEIS-MLP131M400EK1A
PackagingBulk
Capacitance130µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.32 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MLP131M400EK1A
Related LinksMLP131M, MLP131M400EK1A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MLP131M400EK1A Details Description
Related parts for MLP131M400EK1A
CONN RECEPT 40POS 0.9MM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-20 AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 220PO datasheet.pdf
CONN SPADE TERM 10-12AWG #10 YLW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf