Murata Electronics North America GQM1885C2A1R8BB01D
GQM1885C2A1R8BB01D picture photo
Mfg. Part Number
GQM1885C2A1R8BB01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
GQM1885C2A1R8BB01D.pdf
Availability of GQM1885C2A1R8BB01D
QUANTITY
GQM1885C2A1R8BB01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GQM1885C2A1R8BB01D
Internal Part NumberEIS-GQM1885C2A1R8BB01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Q Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductHigh Frequency - High Q Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGQM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GQM1885C2A1R8BB01D
Related LinksGQM1885C2, GQM1885C2A1R8BB01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GQM1885C2A1R8BB01D Details Description
Related parts for GQM1885C2A1R8BB01D
IC OPAMP CFA 480MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER LV LP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHITE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG BROWN 100' datasheet.pdf
3 WAY BUSBAR 2MM FOR BF1 HOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT SATA datasheet.pdf
TV 61C 61#20 PIN PLUG datasheet.pdf
3300UF 40V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf