KEMET C911U200JZNDCAWL40
C911U200JZNDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C911U200JZNDCAWL40
Brief Description
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U200JZNDCAWL40.pdf
Availability of C911U200JZNDCAWL40
QUANTITY
C911U200JZNDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U200JZNDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C911U200JZNDCAWL40
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U200JZNDCAWL40
Related LinksC911U200J, C911U200JZNDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C911U200JZNDCAWL40 Details Description
Related parts for C911U200JZNDCAWL40
FIXED IND 220NH 1.055A 135 MOHM datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 10MA 15VDC datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 300W ISOPLUS247 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56.1 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 300V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf