Vishay/BCcomponents SFR2500005600JR500
SFR2500005600JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500005600JR500
Brief Description
RES 560 OHM 0.4W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500005600JR500.pdf
Availability of SFR2500005600JR500
QUANTITY
SFR2500005600JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500005600JR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500005600JR500
SeriesSFR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)