KEMET C911U220JZNDAAWL35
C911U220JZNDAAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C911U220JZNDAAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U220JZNDAAWL35.pdf
Availability of C911U220JZNDAAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C911U220JZNDAAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U220JZNDAAWL35
Internal Part NumberEIS-C911U220JZNDAAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U220JZNDAAWL35
Related LinksC911U220J, C911U220JZNDAAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C911U220JZNDAAWL35 Details Description
Related parts for C911U220JZNDAAWL35
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC14H/AE14G/HKC14H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FORK CABLE LUG datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf