KEMET C911U240JUNDCA7317
C911U240JUNDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JUNDCA7317
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JUNDCA7317.pdf
Availability of C911U240JUNDCA7317
QUANTITY
C911U240JUNDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JUNDCA7317
Internal Part NumberEIS-C911U240JUNDCA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JUNDCA7317
Related LinksC911U240J, C911U240JUNDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JUNDCA7317 Details Description
Related parts for C911U240JUNDCA7317
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC 2416 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf