KEMET C911U240JYNDCAWL20
C911U240JYNDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C911U240JYNDCAWL20
Brief Description
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C911U240JYNDCAWL20.pdf
Availability of C911U240JYNDCAWL20
QUANTITY
C911U240JYNDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C911U240JYNDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C911U240JYNDCAWL20
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C911U240JYNDCAWL20
Related LinksC911U240J, C911U240JYNDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C911U240JYNDCAWL20 Details Description
Related parts for C911U240JYNDCAWL20
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL SCHMT TRG 8ULLGA datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER ADJ 10-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
EVC SCREW - BLACK 717571001 datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT NK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 400 OHM 5% 40W datasheet.pdf