KEMET C917U200JZNDCAWL35
C917U200JZNDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C917U200JZNDCAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U200JZNDCAWL35.pdf
Availability of C917U200JZNDCAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U200JZNDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U200JZNDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C917U200JZNDCAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U200JZNDCAWL35
Related LinksC917U200J, C917U200JZNDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C917U200JZNDCAWL35 Details Description
Related parts for C917U200JZNDCAWL35
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 6DSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1.25A 15W datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 12POS 2DECK datasheet.pdf
LED ASSY 0.200" 3MM GRN DIFF 2LD datasheet.pdf